Prvi i Drugi srpski ustanak

Početkom XIX veka srpski narod pokreće samostalnu borbu za oslobođenje od osmanske vlasti. Srpska revolucija koja je trajala od 1804. do 1835. godine veoma je značajan period za razvoj novovekovne Srbije, a imala je karakter nacionalne i socijalne revolucije. Deli se na ratni (Prvi i Drugi srpski ustanak) i mirnodopski period.


Počela je u februaru 1804. godine bunom protiv dahija koju su Srbi, predvođeni Karađorđem Petrovićem, podigli nakon skupštine u Orašcu. Ona je potom prerasla u Prvi srpski ustanak koji se proširio po čitavom Smederevskom sandžaku i trajao narednih devet godina. Tokom ustanka, Srbi su vodili oružanu borbu protiv turske vlasti i gradili svoju državu. Oni još od osvajanja sultana Mehmeda u XV veku nisu imali svoju državu, već su kao podanici živeli u Osmanskom carstvu i priznavali vlast sultana i njegovih vezira. Pobunjeni Srbi vodili su protiv turskih trupa čuvene bitke kod Ivankovca (1805), Mišara i Deligrada (1806), na Malajnici i Štubiku (1807), kod Čegra (1809), Loznice i Zasavice (1812). Uporedo sa vojnim naporima ustanicima su pomoć pružali Srbi iz Habzburške monarhije u donošenju pravnih dokumenata i organizovanju državene uprave. Turci su ipak 1813. godine pokorili ustaničku Srbiju i ponovo uspostavili svoju vlast. Ustanak se završio neuspehom ali je doveo do buđenja nacionalne svesti i jačanju ideje o političkoj samostalnosti Srbije.

    Sloboda koju su imali devet godina uticala je da se na saboru u Takovu 1815. godine podigne Drugi srpski ustanak. Tom prilikom za vođu je izabran Miloš Obrenović. Borbe su trajale oko četiri meseca a neke od većih bitaka bile su kod Paleža, Ljubića i Dublja. One su bile dovoljene da čitav Beogradski pašaluk (osim utvrđenih gradova) bude u ustaničkim rukama. Tada je otpočela faza pregovaranja tokom koje je Srbija dobila autonomiju u okviru Osmanskog carstva (hatišerifima iz 1830. i 1833. godine), a koja se završila donošenjem Sretenjskog ustava 1835. godine.

Vladimir Lukić
dipl. istoričar